Brazylia

Brazylia

Brazylia

                                                                                                      Prelegent: Wiktor Bernad

                                                                                                      Termin:     9.04.2015

                                                                                                      Miejsce:     Cafe La Ruina

 

Naszym gościem był Wiktor Bernad, który pracował jako wolontariusz w domu dziecka w Brazylii. Poznał kulturę, zwyczaje, społeczność, a przede wszystkim dzieci, które niezależnie od miejsca na Ziemi zawsze patrzą na przybyszów ciekawymi oczkami.

To spotkanie należało do niezwykle emocjonujących. Były zabawne momenty, ale też chwile wzruszenia. Historie związane z dziećmi pełnymi energii wywoływały uśmiech na naszych twarzach. Ważne jest też jednak to, że nie zabrakło trudnych tematów, jak los dzieci bezdomnych na ulicach Rio De Janeiro. Dzięki temu, że Wiktor spędził dużo więcej czasu w tym kraju, niż przeciętny turysta opowiedział nam o jego prawdach i mitach. Widać było jednak, że największe wrażenie na nim zrobili ludzie i ich optymistyczne podejście do życia. Nie mamy wątpliwości, że Wiktor jeszcze nie raz odwiedzi Brazylię. Mamy nadzieję, że wam również się to uda.  Cieszymy sie, że uczestniczyliście licznie w naszym spotkaniu.

Wywiad

Fotorelacja

Autostopem przez Australię

Autostopem przez Australię

Autostopem przez Australię

                                                                                                    Prelegent: Barbara Bordych

                                                                                                    Termin:     27.11.2014

                                                                                                    Miejsce:    Cafe La Ruina

Spotkanie z Basią Bordych autorką bloga Autostopem przez Australię.

Ta ciągle uśmiechnięta dziewczyna dokonała czegoś co dla wielu wydaje się niemożliwe, nieosiągalne, pozostaje tylko w sferze marzeń – przez 3 miesiące jeździła autostopem po Australii. Pomysł na wyjazd podrzuciła jej Mama. Ostateczną decyzję o podróży i jej formie podjęła, kiedy podczas jednej z eskapad poznała Australijczyka z Perth. Jak wspomina na swoim blogu: Uświadomił mi, że warto podejmować ryzyko podążając za swoimi marzeniami, realizować je i tym samym czerpać radość z życia, którego smakiem jest dla mnie przygoda. Tak więc zdecdowała ruszyć do Krainy Kangurów.

Opowiedziała nam o swojej wyprawie, poznanych ludziach, szaleństwach, ale i o sytuacjach “nadzwyczajnych”, niebezpiecznych i o tym jak dziewczyna może sobie wówczas poradzić. Wielekrotnie podkreślała, że ta podróż miała być dla niej sprawdzianem. Basia lubi stawiać sobie wyzwania, chciała sprawdzić, jak zachowa się w sytuacjach, o których przed wyjazdem nawet nie śniła. Chciała zobaczyć jak z nich wybrnie będąc samotnie w obcym miejscu. Wróciła z bagażem miłych wspomnień i cennych nowych doświadczeń. Trochę się rozmażyliśmy słuchając o tych pozytywnych “szaleństwach”. Miło było nam was gościć.

Prywatny przewodnik

Jeśli marzy Ci się wyjazd do Australii, chciał/a byś zobaczyć wszystkie te piękne miejsca, pogłaskać koalę, spróbować lokalnych win, ale nie wiesz jak zaplanować taki wyjazd – napisz do mnie.

Jestem przewodnikiem z kilkuletnim doświadczeniem. Pracowałam m.in. dla Itaki i Rainbow. Z chęcią przygotuję ci wstępny (a potem i końcowy) plan podróży, pomogę znaleźć tanie loty oraz doradzę jak zorganizować wizę, tranzyty i transport po kraju. 

Chętnie również będę twoim przewodnikiem, tu na miejscu – jeśli nie czujesz się na siłach na samotne zwiedzanie 🙂 

Napisz do mnie na monika.kaczmarek07@gmail.com lub przez Facebook

Film: “181 – Samotnie przez Amerykę Południową”

Film: “181 – Samotnie przez Amerykę Południową”

Film: "181 - Samotnie przez Amerykę Południową"

                                                                         Film: 181 – Samotnie przez Amerykę Południową

                                                                         Prelegent: Damian Wolf Wagabunda

                                                                         Termin:     10.06.2015

                                                                         Miejsce:     TROPS Akademickie Centrum Kultury

 

Film o pogoni za marzeniami, za wolnością, ale przede wszystkim film o człowieku. Marzycielu, który nie dał się zakuć w kajdany wszechobecnego komercjalizmu, który uwierzył, że szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko się odważyć i… po nie sięgnąć.

Niesamowity obraz wędrówki, walki z samotnością, własnymi słabościami i ograniczeniami. Ale również (i chyba to jest najważniejsze) poruszająca opowieść o ludzkiej życzliwości, pięknie jakie można dostrzec w najmniejszych rzeczach, obcowaniu z nieokiełznaną potęgą przyrody, nadziei podnoszącej na duchu i szczęściu, które czai się “za rogiem”, a tak wielu z nas gdzieś umyka.

“181” pokazuje, że wierząc i idąc z Bogiem w sercu dojdzie się wszędzie.

Film ogląda się z zapartym tchem, ciekawością co za chwilę się wydarzy, a kiedy pojawiają się napisy końcowe, w tle słychać Lighthouse zespołu UpperField ma się ochotę pędzić do domu ile sił w nogach, pakować plecak i ruszyć w nieznane.
Wszystko wydaję się możliwe.
Wszystko JEST możliwe.

Film: “181 – Samotnie przez Amerykę Południową” również od strony technicznej jest fantastycznym przykładem, że amatorskie filmy mogą trzymać poziom, mogą być naprawdę dobrej jakości, mogą zachwiać. Zdjęcia zapierają dech w piersiach. Bo pamiętajmy, ze nie sztuką jest zrobić zdjęcie, nie sztuka jest zrobić zdjęcie w ładnym miejscu, a sztuka jest pokazać prawdę i głębię. W tym też pomaga muzyka. Idealnie dobrana, a to rzadko się zdarza, by wszystko tak idealnie się zgrało. Poruszające utwory Fismolla wkomponowały się w obraz na ekranie.